Kada odnos boli — psihološki aspekti vaginizma

Da li će se vaginizam ispoljiti ili ne tokom odnosa, može zavisiti i od stepena partnerove podrške.
Da li će se vaginizam ispoljiti ili ne tokom odnosa, može zavisiti i od stepena partnerove podrške.

Na nedavnom psihoškom pregledu otvorila se tema pogleda na seksualni odnos i svemu što mu prethodi, prati i sledi kad — ne ide (boli). Pre svega, prepoznala sam manjak samopouzdanja kod pacijentkinje i neslobodu samoistraživanja. I to nije sve. Osećanje manje vrednosti, puno anksioznosti i prenaglašenu sumljičavost ne samo vezanu za seksualni odnos, nego odnos u celini, samu ličnost i njen prethodni i budući život.

Šta je, u stvari, vaginizam?

Vaginizam je nevoljno stezanje mišića oko vagine. Ovi nenamerni grčevi mišića nastaju kada nešto — penis, prst, tampon ili medicinski instrument — pokuša da prodre u vaginu. Grčevi mogu biti blago neprijatni ili veoma bolni.

Pacijentkinja je sa prethodnim psihologom radila više po principu vežbanja i tehnika. Dakle, iako je i sama žena, imala je „tehnički” princip rada i to nije odgovaralo pacijentkinji. Jasno je šta je problem i šta treba da se radi, ali ne i odakle to i kako, pa smo morale da proširimo priču.

Simptomi i obrasci problema

Povezala je da se vaginizam pojačava usled nesigurnosti u momka, a slabi kada je on pun razumevanja, nema velika očekivanja i ne vrši pritisak da odnos mora biti uspešan. Osećali su se i određeni konflikti želja i borba za kontrolu.

Pomenuta pacijentkinja je osvestila da oseća krivicu kada stavi sebe na prvo mesto. Veoma joj je teško da zahteva da drugi ljudi uvažavaju njene želje i potrebe. Posebno izražen strah je da će joj se ljudi, ako ne popusti njihovim željama, osvetiti, da će se naljutiti na nju ili je odbaciti.

Mogući uzroci

Setila se čestih negativnih poruka koje je kao devojčica dobijala na temu seksa, uživanja i osvestila neka rana iskustva koja su se vezivala za strah i gađenje.

Za nastanak ovog problema ne mora biti biti problema u odrastanju pacijentkinje, mada ispravno ponašanje momka može dosta uticati na opuštenost uma i tela. Neki od nesvesnih uzroka mogu biti skretanje njegove pažnje ili, pak, protest ukoliko je nešto nametnuto u tom odnosu.

Šta se nalazi „ispod”?

Simbolika „uskosti” u smislu pogleda na svet i druge ljude trebalo bi da bude istražena sa svih strana. Počele smo od toga šta očekuje od momka, kakve voli, o čemu želi da razgovaraju, kako izgleda njihova interakcija iz dana u dan.

Odnos prema momcima i prijateljima bi bila prelazna tema ka odnosu sa ocem. Obično se ispostavi da je otac veoma nezainteresovan, strog i da nije uspeo da izgradi topao, negujući odnos sa ćerkom.

Šta god da je razlog, ključna je postupnost u terapiji — puno razgovora o osećanjima koja su ranije bila nedostupna ili neprihvatljiva i postavljanje manjih ciljeva. Ukoliko imate neka od sledećih uverenja:

  • Ako mu kažem da me boli ili mu kažem „ne”, ostaviće me, a ja to ne mogu da podnesem!
  • On mora da shvati da me boli i da prestane, a ne ja da mu kažem šta mi je.
  • Kako druge žene nemaju ovaj problem, a ja imam?
  • Ako se ne opustim, to je znak da ga ne volim…
  • Seks je nešo ružno i odvratno!
  • Nikada neću moći da se opustim i uživam i to je strašno!

To znači da trpite i mučite se više nego što je potrebno, a ne morate. Moguće je ući im u trag, osporiti ova uverenja i zameniti ih zdravijim varijantama. Javite se za pomoć ako ne možete sami.