Uloga roditelja je da podstiče osamostaljivanje deteta da bi ono postalo uspešna i funkcionalna odrasla osoba. Samo kroz seriju samostalnih pokušaja, grešaka, neuspeha i uspeha dete može postati srećna i uspešna odrasla osoba.
Ako se roditelji trude da dete zaštite o svega i govore mu šta da radi, dete neće imati priliku za osamostaljivanje, tj. da razvije sposobnosti za uspešnu borbu sa usponima i padovima svakodnevnog života
Ako roditelji prezaštićuju dete, vremenom će dete imati sve manje i manje samopouzdanja i sve manje će učiti na svojim greškama. Kada odraste, dete će misliti da drugi treba da donose odluke umesto njega i da brinu o njemu, što će mu stvarati velike teškoće u svakodnevnom životu. Zato je važno da dete nauči da su greške normalne i očekivane i da je svima potrebno vreme kako bi ovladali nekom veštinom. Dete ne mora u svemu biti uspešno, u redu da se nečega plaši, ali ne treba da izbegava da proba nešto da uradi.
Šta roditelji mogu da urade?
- Dozvolite deci da sama rešavaju probleme. Problemi sa kojima se deca suočavaju mogu biti oblačenje pantalona i cipelica, pakovanje knjiga za školu do izrade zaboravljenog domaćeg zadatka. Budite blizu da pružite podršku, ali prvo posmatrajte i sačekajte da dete proba da uradi samo. Ako dete želi možete mu kratko objasniti kako može nešto da uradi uspešnije.
- Etikete kao što su „dobro dete“ ne daju nikakve informacije detetu u čemu je dobro, uspešno i šta je potrebno da promeni ili unapredi. Budite precizni i kažite tačno šta je to pozitivno i dobro, a na čemu je potrebno da radi kako bi bilo uspešnije.
- Uočavajte detetova osećanja i trudite se da razumete zašto se dete oseća loše u nekim trenucima.
- Imenujte detetova osećanja, utešite ga i pružite mu podršku kroz zagrljaj. Naučite ga kako može sebe umiriti kada doživljava negativne emocije.
- Postavite jasne granice i budite dosledni.
- Uključite ih u kućne poslove. Deca već od druge godine života mogu učestovati u kućnim poslovima prilagođenim njihovom uzrastu. Više o tome možete pročitati u članku Kućni poslovi primereni uzrastu deteta – https://psihocentrala.com/zivotne-teme/deca-adolescenti-i-roditeljstvo/kucni-poslovi-primereni-uzrastu-deteta/
- Omogućite da dete ima džeparac. Iznos džeparca treba da zavisi od Vašeg budžeta. On treba da bude redovan i uvek istog iznosa. Ako dete brzo potroši ceo džeparac, pre sledećeg džeparca, nemojte detetu davati novac već razgovarajte o važnosti „pametne“ raspodele novca.
Biće Vam teško u početku, naročite kada budete videli da je dete tužno i da nešto traži da uradite umesto njega. Setite se da je dobro da se malo pomuči i doživi neuspeh. Tako će osamostaljivanje biti efektnije, a ono će razvijati svoje sposobnosti. Potpuno je u redu pomagati detetu, ali nije dobro sve raditi umesto njega. Dete će verovatno više puta grešiti i doživljavati neuspeh, biće tužno i frustrirano, ali kroz taj proces razvijaće veštine neophodne za život koji ga očekuje u budućnosti.
Deca treba da nauče da sama donose odluke i da prihvate posledice svojih odluka, kao i da uvide do kojih ishoda su doveli njihovi postupci i odluke.