“Gaslighting” je nova reč današnjice, ali ne i novo ponašanje. Zato je vreme da se i teorijski i praktično upoznamo sa ovim pojmom.
Gaslighting označava svesnu i namernu manipulaciju žrtve sa ciljem da ona počne da sumnja u sopstvena čula, sećanje, čak i razum. Ako imamo žrtvu, to znači da je sa druge strane zlostavljač. I to se ne dešava samo u romantičnim odnosima. Ovaj oblik zlostavljanja mogu doživeti i deca, i roditelji, i prijatelji, i kolege (podređeni).
Gaslighting kao tema na psihoterapiji
Gaslighteri će se teško pojaviti u psihijatrijskog ordinaciji, jer im ne odgovara da promene to ponašanje. Kao i svako drugo, i to je motivisano sekundarnom dobiti — što vas više zbune, to su oni superiorniji, što vas više izoluju, to imaju veću kontrolu nad situacijom. I radićete šta vam oni kažu. Vaše samopouzdanje se urušava, a njihovo raste.
Negiraju svoju krivicu, a istina i činjenice uvek su na njihovoj strani i nemate šanse protiv njih. Pokušate li da se odbranite, završićete krivi vi i osećate se loše što ste uopšte bilo šta pominjali. Zašto bi onda oni išli na psihoterapiju, kad ste vi „ludi”?
Kako žrtva prestane da bude žrtva
Osoba koja trpi gaslighting dugi niz godina najpre to mora osvestiti. Obično je prva reakcija ljutnja na terapeuta. Kad se odljuti i prizna da je žrtva, onda počinje pravi rad. Sagledava svoj doprinos odnosu žrtva—zlostavljač i da li gradi još takvih odnosa.
Da li inače sumnja u sopstveno rasuđivanje, šta je kome rekla, da li se pred svakom osobom oseća omalovaženo, manje vredno. Ili joj se samo u odnosu sa određenom osobom raspada identitet i integritet, pa ne zna ni ko je, ni šta voli, u čemu uživa.
Koliko puta je dozvolila da joj prođe „pokazivanje nežnosti” koji zvuči nekako ovako: „Zar misliš da bih uradio/la tako nešto osobi koji volim?”, veoma ucenjivački, zar ne?
Žrtva i samu sebe gaslightuje, jer je teško poverovati da joj pričinjava štetu voljena osoba. „Možda je ljut zbog nečeg drugog”, „Možda joj nije dan, nije tako mislila”, „Sama sam kriva, što sam ga isprovocirala, trebalo je da ćutim”, „Ja preterujem, ona je u pravu” itd. Obratite pažnju na ovakav ili sličan samooptužujući tok misli i odmah ga prekinite.
Odustanite od gaslightera
Iako je draga osoba, prijatelj, član porodice, ako neumorno manipuliše vama, to najverovatnije potiče iz nekog poremećaja ličnosti. To znači da je oduvek bila takva i vi to ne možete da promenite. Teško ćete je motivisati da ode kod psihijatra, jer ona smatra da nema problem, vi izmišljate. Odustajanje od gaslightera je proces i možda ćete sebe morati da uverite 100 puta da je to tako.
Zapisujte šta vam je uradio i rekao, jer u narednom trenutku sve može izvrnuti ili „dobiti amneziju”. Suočavanje sa dokazima neće raskrinkati gaslightera, ali će osnažiti vas.
Zapamtite, gaslightovanje nije slučajna greška ili ponašanje koje se može promeniti. Nema nade, zato okončajte to što pre.
Svakome može da se desi da postane žrtva gaslightinga. Ne morate da budete psihijatar da prepoznate zlostavljača, samo pratite kako se vi osećate. Ako više niste sigurni šta ste rekli ili čuli, ako se pitate da li ste počeli da ludite, onda jeste.
Gaslighteri čine da se osećamo napušteno, ali znajte da se uvek možete obratiti stručnjaku za mentalno zdravlje za pomoć i podršku.