Zašto su emotivne kompetencije važne?

Ako dođete na psihoterapiju i žalite se na emotivne ili poslovne partnere, moguće je da se oni ne ponašaju adekvatno. Međutim, postoji i vaš doprinos problemu — neka od vaših sposobnosti za obradu i upravljanje emocija je „zakazala”. Nešto ne radite kako treba i potrebno je da se vratite korak-dva, a neko i svih osam (koliko ima emotivnih kompetencija) i proverite gde „zapinje”.

Emotivne kompetencije

Frojdova perspektiva: ljubav i rad

Da parafraziramo Frojda — čovek je zdrav ako je sposoban da radi i voli. Sposobnost za ljubav i rad gradi osam emotivnih kompetencija:
– neutralizacija
– mentalizacija
– konstantnost objekta
– celovitost objekta
– tolerancija na frustraciju
– tolerancija na ambivalenciju
– volja
– inicijativa

Kako nezrelost emotivnih kompetencija utiče na rad?

Ako nemate razvijene navedene sposobnosti, onda ćete stalno pribegavati „jeftinim”, privremenim rešenjima — nezrelim mehanizmima odbrane i kontra-veštinama koje „vrše posao”, ali ne omogućavaju dalji rast i razvoj vaše autentične ličnosti i mogu vam naneti samo štetu.

Kako se emotivne kompetencije nadograđuju?

Emotivne kompetencije su međusobno povezane i nadograđuju se, pa tako npr. ne možete imati zdravu volju ako ne umete da tolerišete ambivalenciju i frustraciju (i sve ostalo ispod njih). A sve one se odražavaju na to kako radite i volite.

Kako radimo kad nemamo razvijene emotivne kompetencije?

Traljavo. Ne može se ni reći da radimo, već raduckamo, zabušavamo, samo planiramo, a bez realizacije, parazitiramo i „kitimo se tuđim perjem”.

Profil osobe sa nerazvijenim emotivnim kompetencijama

Primeri:

Neutralizacija: Neproduktivan, nestrpljiv, ne podnosi odlaganja, srlja u donošenju odluka, ne razmišlja o posledicama.
Mentalizacija: Stalni nesporazumi, nesposobnost dogovaranja, pripisivanje pogrešnih namera.
Celovitost objekta: Iscrpljenost, stalna anksioznost, nesposobnost za saradnju.
Konstantnost objekta: Nedostatak istrajnosti, česte promene poslova, strah od promene.
Tolerancija na frustraciju: Izbegavanje rada, obezvređivanje napredovanja, prokrastinacija.
Tolerancija na ambivalenciju: Čekanje inspiracije, nedostatak odlučnosti, greške koje razaraju tim.
Volja: Kontrola, manipulacija, nedisciplina, pasivno-agresivno ponašanje.
Inicijativa: Parazitiranje, eksploatacija drugih, borba za moć bez skrupula.

Kako prepoznati i razviti emotivne kompetencije?

Najpre prepoznajte gde ste „tanki”, popunite naš upitnik. Pokušajte da osvestite kada pribegavate mehanizmima odbrane i kontra-veštinama i zamenite ih zrelijim reakcijama. Zapitajte se koje je vaše dominantno osećanje u datoj situaciji, u odnosu ili u pogledu nekog cilja i povežite to sa osećajem u telu.

psihoterapija, psihijatrijski lekovi i psihodijagnostika daju odgovor na pitanje kako da resim problemRazvijanje emotivnih kompetencija

Ukoliko vam je potrebna pomoć u sprovođenju ovih tehnika, javite se psihologu, O.L.I. psihoterapeutu. Emotivne kompetencije možete donekle steći čitanjem literature, ali se najtemeljnije razvijaju u samom odnosu, jer se u odnosu grade, aktiviraju i koriste. Pronađite terapeuta u kog možete imati poverenja, sklopite dobar radni savez i osposobite se za rad koji će vam omogućiti sve čemu težite!